Ana Sayfa Özgeçmiş Eserlerim Deneyimlerim Ziyaretçi Defteri  
AKDAĞMADENİ ▼
Coğrafi Konum ▼
İlçe Kültürü ▼
Yöresel Yemekler ▼
Tarihi ve Turistik Yerleri ▼
Askerlik Şubesi
Eski PTT Binası
Rıfat Koç Konağı
Eski Hapishane Binası
TC Ziraat Bankası Binası
Küpçüoğlu Evi
Muşali Köyü
Bulgurlu Köyü
Hacı Hamamı
Çatalan Mağarası
Meşe Ağacı
Endüstri Meslek Lisesi
Tarihi Kilise
Kilise Camii
Karapir Köyü
Redif Kışlası
Belediye Başkanlarımız
Köylerimiz
Bunları Biliyor musunuz?
Akdağmadeni Karabaş Köpeği
Nasıl Gidilir?
Yazarlarımız

 

Akdağmadeni Haberleri  
ALTINOTU (ÖLMEZ ÇİÇEK)
Akdağmadeni Altınotu (Ölmez Çiçeği)
Akdağmadeni ormanlarında yetişen Altınotu ülkemizde daha çok ölmez çiçek otu olarak bilinmektedir. Bunun nedeni altınotu çiçeği toplandıktan sonra kurutulduğunda şeklini ve biçimini kaybetmemesidir. Son derece değerli bir bitki olan altın otu bilinçli kullanıldı zaman büyük bir şifa kaynağıdır. Bir çok hastalığa iyi gelen altın otu diğer tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi fazla kullanıldığı takdirde bazı yan etkilerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle altın otunun zararları ve yan etkilerinden korunmak için günde 3 fincandan fazla tüketilmemesi önerilmektedir.
Altınotu (Ölmez Çiçek)
Peki Altınotu yararları nelerdir ve Altınotu neye iyi gelir? Altınotunun faydaları arasında ilk sırada çok güçlü bir idrar söktürücü olması yer alır. Bu özelliği ile Altınotu vücudunda ödem bulunan kişilerin sıklıkla kullandığı bitkisel destek ürünüdür. Ayrıca altın otu bağırsakları çalıştırıcı ve tok tutucu özelliği de bulunduğu için zayıflamak isteyen kişiler tarafından da sıklıkla kullanılır. Altın otu yararları arasında bunların yanı sıra hazmı kolaylaştırması, idrar yolu iltihaplarına iyi gelmesi, mide suyunu artırması, basur şikayetlerini azaltması, böbreklerde bulunan taşların dökülmesine yardımcı olması yer almaktadır.

Altınotunun zararları arasında sayılabilecekler ise tansiyonu yükseltmesi ve ishal yapması yer alır. Tansiyonu yükseltici etkisi nedeni ile yüksek tansiyon hastalarının kullanımı önerilmemekle beraber düşük tansiyon hastaları Altınotunu tansiyonlarını dengelemek için kullanabilirler. Altın otu yan etkileri arasında sadece bu iki etki bulunmakla beraber yinede emziren annelerin altın otu tüketmemeleri önerilmektedir. Altınotu kullanımı sağlıklı kişiler içinde dikkatle yapılmalı ve mutlaka diğer tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi bu üründe de günde üç fincandan fazla tüketmemeye dikkat edilmelidir. Altınotunun hazırlanışı ise son derece kolaydır. Altınotu özellikle de taş sancısı çeken kişiler tarafından kullanılan oldukça şifalı bir bitki türüdür.
Altınotunun Faydaları:
Altınotunun Faydaları * İdrar söktürücü,
* safra ve pankreas salgısını ve mide suyunu arttırıcı,
* idrar yollarındaki taşları düşürmeye yardımcıdır.
* Mesane, prostat ve idrar yolu iltihaplarına karşı faydalıdır.
* Romatizma ve eklem ağrısı şikayetlerini azaltır.
* Tokluk verir.
* Hazım zorluklarında,
* basurda faydalıdır,
* böbrek rahatsızlıklarına faydalıdır.
Ana sayfaÖzgeçmiş | Eserlerim | Deneyimlerim | Nasıl gidilir?

Erhan Özkan © 2015. www.erhanozkan.com
Sitede yer alan tüm içeriğin her hakkı saklıdır. Akdağmadeni ile ilgili yazı ve görseller İzinsiz kullanılamaz.